Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvodem si řekněme něco o matečných rostlinách
Matečná rostlina - matka - je samičí rostlina ze které se řežou tzv. řízky (klony, kotlety, prcci) - slouží k vegetativnímu množení.
Vzhledem k enormní důležitosti genetického potenciálu pro pozdější vývoj rostlin je extrémně důležité pro kvalitu a kvantitu pozdější sklizně získat co nejlepší klony.
Pro tuto činnost se vybírají rostliny s nejlepšími vlastnostmi - princip přenosu a mutace genů z matečné rostliny do řízku viz. Genetika Marihuany.
SELEKCE je proces výběru nejkvalitnějších rostlin z výchozí sady. Pro selekce používáme zásadně nefeminizovaná a co nejkvalitnější semena - v některých seedbankách probíhá kromě produkce standardních semen pro běžné zákazníky (turisty) i produkce tzv. premium nebo platinum semen určených přímo pro selekce matečných rostlin - z pochopitelných komerčních důvodů se tyto semena mezi běžné plebs dostanou jen velmi zřídka - tento handicap se dá do určíté míry vyrovnat zvýšením počtu selektovaných jedinců.
Pro standardní účely postačí pro selekci cca 20 - 30 semen - v případě 50 % přítomnosti samců 10 - 15 samičích rostlin jakž takž s odřenýma ušima s trochou štěstí stačí na vyselektování 1 - 3 solidních rostlin.
pro start použijeme know how z klasického výsevu - tzn. ve zkratce
- co nejpřísnější čistota a sterilita
- semínko mezi dva vatové kosmetické tamponky navlhčené ve vodě s co nejnižším EC a pH kolem 5,8
(osvědčilo se semínka namočit na hodinu do 5 promilového roztoku Nitrozymu den před výsevem)
- vyklíčené semínko do RW sadbovačky (namočení stejné)
- po zakořenění šup s kytičkou do matkárny

Samci/Samice
oddělení samců je prvotním úkolem při selekci - u některých strainů se preflowers ukazují už cca 10 dní po zakořenění i na 18 hod periodě - u jiných je nutno počkat do prvního zástřihu

Jednou z použitelných metod se ukázaly hydrosystémy Aquafarm/Waterfarm nebo AH u kterých se pěstební nádoba dá rozdělit na 1/4 - nebo modifikované bubblery a la CzechGlock u kterých modulárnost vyplývá z konstrukční koncepce
U matek v půdním substrátu je důležitá zvýšená péče o přípravu substrátu (zvýšené požadavky na vzdušnost) i o samotný substrát (přece jenom 2 - 3 roky zanechají na substrátu těžké stopy) - aplikace enzymů atd atd.

Matkárna by měla být místnost alespoň 1x1 metr plochy a 2,5 metru výšky - vlhkost cca 60 % teplota 25 - 27 ve dne - ne méně než 15 v noci - protiprachový a protihmyzí filtr na vstupu vzduch a výkoný odsávací i cirkulační ventilátory by měly být samozřejmostí
pro osvětlení solidních matečných rostlin je 400 W (nejlépe metalhalidová) výbojka minimem (v určitých případech lze dosáhnout výsledků i s 250 W)

Nyní tedy máme rostlinky v matkárně a po 3 - 4 týdnech na 18 hod fotoperiody by měly mít silné vyvinuté stonky - všechny listy ultrazelené a velké a výšku cca 25 - 40 cm (podle odrůdy)
Nyní jsou rostliny připravené na vrcholový zástřih - někteří pěstitelé upřednostňují metodu FIM avšak klasický střih za 5. - 6. patrem je naprosto v pořádku
Z každé rostliny nařežeme další 3 - 5 klonů a pečlivě je v klonovačce označíme - pokud si to vzhledem k používaným pěstebním systémům můžeme dovolit svítíme rovnou 12 hod periodu abychom urychlili určení samců
ŘEZÁNÍ ŘÍZKU
optimální je sterilní žiletka nebo skalpel - řez v úhlu 45 st. - oválet v kvalitním práškovém zakořeňovacím stimulátoru tak aby se prášek pokud možno nedostal na řez (když jo - žádná katastrofa) popř. namočit v gelovém stimulátoru - nechat ležet půl minuty a potom strčit do připravené namočené napufrované kostičky

SELEKCE NA VEGETATIVNÍ SCHOPNOSTI
Nyní máme počet kandidátek zredukován na polovinu - rostliny už mají za sebou cca dva měsíce - mohutní a sílí
cca 4 - 5 týdnů po prvním sestřihu (kdy už bychom měli mít informace o samcích) provedeme druhý sestřih (každou rostlinu "oholit" ne více než z 50 %) a nyní budeme pečlivě sledovat rychlost zakořeňování - k tomuto selektivnímu kroku je zapotřebí kvalitní klonovačka s regulovatelnou vlhkostí a teplotou a s topnou rohoží aby se vyloučil negativní vliv okolí - tuto kontrolu (jak rychle jak rovnoměrně a jak kvalitně) zakořeňování provádět každou další várku klonů

Po dalším cca měsíci provedeme 3. zástřih kdy se ujistíme o výsledcích předchozí testace (z níž rostliny by měly být ve fázi startu květu) a odstraníme matky z nichž řízky nezakořeňují úplně super.

V dalších selekcích se zaměřujeme postupně na:
- Odolnost proti stresům a škůdcům (je ve skutečnosti důležitější než výnos a kvalita pač co je platná libová kytka když zplesniví)
- Tvarová stálost a uniformita
- Výnos
- Kvalita

Po zhruba roce tvrdé práce se nám může podařit mít 1 - 2 cca 1,5 až 2 m vysoké vitální a zdravé rostliny, které poskytují na naše poměry špičkový materiál. Postup uchylující se od výše uvedeného způsobí snížení kvality v různých oblastech poplatně a přímo úměrně snižování úrovně hardware nebo standardu celkové péče.

Následující návod mazat nebudu protože i ten má svoji platnost - přesně podle předchozího odstavce


Zasadíte nejlépe naklíčené semínko do mixovaného substrátu, kterej vám nejvíc vyhovuje, nebo do rockwoolu, kokosu, keramzitu pro hydroponii a necháte růst v 1-4litrovým květináči. Budete vždy svítit cyklem 18/6, aby kytka neměla tendenci vykvést. Vhodným světelným zdrojem jsou MH výbojky(od 70W) a zářivky s barvami coolwhite a daylight. Zářivky se používají od minimatkárny 2x 18W až po maxi 4x PHILIPS TLD 36W, v nouzi jdou použít i úsporný zářivky - aspoň 20W na kytku. Světlo dáváme co nejblíž kytce, aby se maximálně držela při zemi a jen se krásně košatila. Protože chceme matku nechat celý život ve vegetační fázi, musíme udržovat vysokou 70% vlhkost, širší rozmezí je 60-90%. Používáme jakékoliv růstové hnojivo v předepsané koncentraci např. wuxal super, kristalon start, advanced hydro grow atd.

Když vám kytí vyroste tak 4-6 pater, zastřihneme ji obvykle nad třetím patrem, výborná je technika fim. Zastřihlý vrcholek necháme zakořenit a v krátké době jej přepneme na cyklus 12/12, po pár týdnech zjistíme pohlaví mateční rostliny, případného samce vyhodíme.

Snažíte se zaštipovat kytku tak, aby měla co nejvíce vrcholků a výhonků a byla bohatě do široka větvená. Můžete používat joja nebo kolínka z growshopů. Tvar se dá taky držet provázky, závažím... Další vychytávkou je  pletivo dáte přesně tak, jak chcete mít kytku, a ona výborně drží tvar.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood pressure diagram

(ASekDoffZene, 9. 10. 2018 7:26)

Torsion bras de quelqu'un est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-belgique-horaire/